top of page

Јоаким Вујић - 250. годишњица рођења (3)

Updated: Dec 19, 2022

Сезона 1812. је била одлучујућа за потпуно посвећивање Јоакима Вујића театарском животу. Тада напушта учитељски позив и одустаје од узгајања винове лозе.


Јоаким помаже у припремању представе о Црном Ђорђију и ослобађању Београда 1812. у Пешти, склапа познанства са многим позоришним људима Будима и Пеште и све указује на убрзо прво приказивање „Kрешталице”, прве позоришне представе у Срба, 24. августа 1813. Питање је који је био принцип оглашавања ове представе, јер у архивима није пронађен рекламни плакат.


Глумачки ансамбл представе „Крешталица” био је састављен од професионалних драмских уметника, једног шефа техничког сектора из Ронделе и аматера. Јоаким Вујић није био редитељ ове представе. Он је био у неку руку ученик, јер је са „Kрешталицом” први пут зашао иза кулиса.


Мало је вероватно да је избор Kоцеубовог „Папагаја” за текст случајност. Ово је био доста игран и популаран текст са хуманом поруком. Говори о заточеној птици, уништењу кавеза и њеном одласку на слободу. Вујић је могао и раније видети „Папагаја”, јер је био игран у Бечу и Братислави, као и у Будиму и Пешти, а све у време када му је било омогућено гледа је баш у тим театрима. Такође, јавља се мали број ликова што је у многоме олакшало организацију представе са полуаматерским ансамблом.


Питање на које још увек до сада није дат одговор је принцип оглашавања ове представе, јер до дана данашњег у архивима није пронађен плакат за исту, а оглашавање и плакетирање су били обавезни без обзира да ли се радило о професионалној или аматерској трупи.


После приказивања „Kрешталице” нема докумената о Вујићевим представама, све до Баје 1815. када је приредио представу свога превода „Иникле и Јарика”, што је била прва јавна представа на српском језику у Баји. Из његових мемоара не можемо да сазнамо много о овој представи. Тачније, оставио је само финансијки извештај. Kаже да је 302 форинте поделио на удовице које су мужеве изгубиле у среженију код Лајпцика.


„Црног Ђорђија”, Вујић је однео у Нови Сад, где је 4. септембра 1815. приказао ову представу публици, на српском језику. (...)



Чланак је део пројекта суфинансираног од стране Фонда за изгбегла и расељена лица и сарадњу са Србима у региону. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове Фонда, који је доделио средства.

Comments


bottom of page