top of page

ФЕЉТОН: Седам векова од смрти српског краља Милутина (12)

Албанске старешине су се подигле против Милутина, али је њихов покрет, без подршке Филипа Тарентског, био осуђен на потпуну пропаст, тако да је краљ Србије чак успео и да овлада неким градовима на простору данашње Албаније. О својој снази и држави у то доба, Милутин је оставио забелешку на сребрном олтару који је поклонио цркви светог Николе у Барију, на коме је забележио да је господар земље од мора све до реке великог Дунава.


Стефан Дечански (фреска - Високи Дечани)

У првој половини 1319. године Карло Роберт је отпочео своју офанзиву на краљевину Србију. Његове снаге су на јуриш заузеле Београдску тврђаву, коју је Милутин ојачавао за одбрану и спалиле је, после чега су загосподариле Мачвом. Међутим његове трупе су након тога сузбијене, тако да су у зиму 1320. године обновљена непријатељства која су на крају окончана трајним угарским заузимањем Мачве и Београда од чега је створена Мачванска бановина, на чије чело је постављен Павле Горјански.


Поред војних напада, Карло и папа су покушали да прошире коалицију католичких снага (пошто је Младен II потучен, а Филип Тарентски заузет својим проблемима) позивајући владаре Чешке, Пољске, Немачке и Корушке да се прикључе рату против рашког неверника. Милутин је током 1320. године дозволио, на инсистирање архиепископа Никодима и светогорских калуђера, свом сину Стефану да се врати из Цариграда у краљевину Србију. Том приликом му је дао на управу жупу Будимље на Лиму, док је уз себе задржао његовог сина и каснијег цара Душана.


Исте године су у Византији отпочели сукоби између Андроника II и његовог наследника и унука Андроника III (савладар 1321-1328, цар 1328-1341) око власти. Током тих збивања, Милутин је у Цариград послао калуђера Калиника да од византијског цара затражи повратак 2.000 куманских најамника које му је Милутин позајмио за борбе у Малој Азији. Ова јединица је лако могла однети превагу у грађанском рату двојице Андроника, тако да су сарадници млађег отпочели преговоре о преузимању тих 2.000 куманских најамника.


Милутин је показао спремност на такав договор, тако да је требало да на граници две државе дође до сусрета младог Андроника и Милутина на коме би се уговориле одредбе уговора. Међутим до сусрета није дошло, пошто су се сукоби у Византији привремено окончали средином 1321. године, тако што је међу двојицом Андроника постигнут споразум којим је млађи постао савладар и добио на директну управу целу Тракију и делове Македоније, чиме је и нестало потребе за ангажовањем додатних снага.


Током јесени, Милутин је изненада доживео апоплектички удар који му је одузео моћ говора и бацио га у постељу. Издахнуо је 29. октобра 1321. године у свом дворцу у Неродимљу, недељу дана након завршетка Грачанице и Андрониковог поклона у виду манастира светог Николе код Сера. Његова изненадна болест и несређени наследнички односи створили су прави метеж у држави, тако да су пљачкашке чете напале чак и спровод који је преносио његово богато украшено тело из Неродимља у његову задужбину манастир Бањску.


Две и по године после његове смрти, црква га је канонизовала као светог краља. Његово тело је пред Косовски бој 1389. године пребачено из Бањске у Трепчу, да би пред османском најездом 1460. године било пренето у Средац (данашњу Софију), у цркву Свете Недеље која се по његовим моштима још назива и црква светог Краља.


Мошти Светог краља су пренели у Софију калуђери Јоаникије, Спиридон и Јоаким. Почетком 21. века, вођени су разговори о томе да се део његових моштију пребаци у обновљени манастир Бањску.


*

Чланак је део пројекта Гласа Пеште, који суфинансира Фонд за избегла и расељена лица и Србе у региону АП Војводине. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Фонда, који је доделио средства.

Comments


bottom of page