Трећина Европљана под киријом, у Мађарској 90 одсто власници
- Glas Pešte
- Jul 12, 2024
- 2 min read
У последњих деценију и по тржиште некретнина претрпело је велике промене широм Европе. Тренд раста цена кућа присутан је у многим европским земљама, а према истраживању Евростата, у првом кварталу текуће године цене су порасле у 26 земаља Европске уније.

Такође, 2022. године 69 одсто становништва ЕУ живело је у домаћинствима која поседују своје домове, док је преосталих 31 одсто живело у изнајмљеним становима. Највећи удео власништва забележен је у Румунији (95 одсто), Словачкој (93 одсто), Хрватској (91 одсто) и Мађарској (90 одсто).
У свим земљама чланицама, осим Немачке, било је више власника него закупаца. У првом кварталу 2024. године цене кућа у ЕУ порасле су за 0,4 одсто, а закуп за 0,9 одсто у односу на четврти квартал 2023. У поређењу са првим кварталом 2023. цене кућа у ЕУ порасле су за 1,3 одсто, док је закуп порастао за 3,0 одсто.
Цене кућа су се више него удвостручиле у седам земаља ЕУ од 2010. године, укључујући Естонију, Мађарску, Литванију, Летонију, Чешку Републику, Аустрију и Луксембург. Попусти су забележени у Италији и на Кипру.
Закуп је скупљи у 26 земаља ЕУ, а највећи раст забележен је у Естонији, Литванији и Ирској. Једини пад цена закупа забележен је у Грчкој.
Српско тржиште некретнина и након вишегодишњег турболентног периода не престаје да интригира али и забрињава јавност по питању кретања цена квадрата, које упркос многим околностима показују отпорност и настављају узлазном путањом. То потврђује и нањновији извештај Републичког геодетског Завода (РГЗ) у коме се наводи да је годишња стопа раста ценастанова за Републику Србију у првом тромесечју 2024. године износила је 4,74 одсто.
У поређењу са четвртим тромесечјем 2023. цене станова у Србији су забележиле благи раст од 0,78 одсто, што донекле улива наду, да ће ако ништа друго, тржиште некретнина бар остати стабилно и без великих флуктуација. Иако подаци јасно показују да је купопродаја у поређењу са претходне две године смањена, што сасвим логично отвара ишчекивање будућих купаца да смањена тражња обара цену, пракса показује да у овом сегменту не важи то правило и струка је по том питању јасна – цена квадрата без сумње настављају да расту а једина добра вест је то што ће ићи успореним темпом.
Commentaires