Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп најавио је да ће именовати бившег саветника мађарског премијера Орбана, Себастијана Горку, за главног човека у борби против тероризма. Реч је о америчком конзервативцу мађарског порекла, који је у претходној Трамповој администрацији, од јануара до августа 2017. био заменик помоћника потпредседника САД-а, задужен за безбедност.
Себастијан Горка рођен је у Лондону од родитеља Мађара и школовао се у британској престоници. Од 1992. до 2008. године живео је у Мађарској радећи за десничарске владе, укључујући и саветничко место у кабинету премијера Виктора Орбана
Политичко напредовање Горке у САД-у, чији је држављанин постао 2012. године, изазвало је, међутим, негодовања чак и у табору републиканаца. Бивши Трампов саветник за националну безбедност Џон Болтон, сматра да је Горкино именовање "најгоре у новијој америчкој историји", док га левичарски мађарски медији описују као "политичког авантуристу”. Као радио и ТВ водитељ познат је по подршци коју даје Доналду Трампу, бранећи његове ставове и политику.
Горка је магистирао и докторирао на Универзитету "Корвинус" у Будимпешти, након чега је ангажован у десничарској влади Јожефа Антала, при Министарству обране. Једно време био је сарадник Универзитета за националну обрану "Миклош Зрињи", а пре парламентарних избора 1998. постаје саветник за националну безбедност у тиму Виктора Орбана. На тој позицији остаје и након Фидесове победе 1998. године.
Међутим, 2002. он није задовољио услове приликом националне безбедносне провере, због чега више није могао да учествује у раду ресорних владиних тела. Према наводима мађарског портала Дневне вести, оваква одлука надлежних била је резултат његовог "превише блиског односа" са Британцима и Американцима који раде за обавештајне службе својих земаља.
Како пише "Њујорк Тајмс", више стручњака из области националне безбедности, познатих у академским и политичким круговима, окарактерисало је Горку као "маргиналца" и довело у питање његове стручне квалитете. Пребацују му такође и због његових ставова о радикализацији ислама и раније подршке такозваној Мађарској гарди, паравојној формацији с краја деведесетих година, коју је Европска унија забранила.
Занимљиво је да је Горка недавно критиковао премијера Орбана и Фидес због наводне раширене корупције у државном апарату. У интервјуу за мађарски портал Валас Онлајн, рекао је како осуђује Орбанове "методе освајања власти" и додао да је раније радио за Фидес јер се надао да „конзервативни блок неће постати корумпиран као Мађарска социјалистичка партија".
„Довољно је погледати Леринца Месароша, најбогатијег Мађара и Орбановог друга из детињства, који је своје богатство стекао побеђујући на безбројним јавним набавкама након што се Фидес вратио на власт 2010. Био бих срећнији када би амерички конзервативци били свесни праве природе Фидеса", рекао је он.
Горка тврди да се руски председник Владимир Путин бојао Доналда Трампа и да се зато није усудио да покрене ратове против својих суседа током Трамповог председниковања. Сходно томе, када нови председник ступи на дужност, рат у Украјини ће престати, јер се Путин и даље боји Трампа, уверен је Горка, који такође сматра да Украјини треба пружити "одлучну подршку обавештајним подацима, оружјем, муницијом и новцем". Он, међутим, истиче и важност "финансијског чишћења" због корупције у Украјини, коју описује као бруталну.
Интервју са њим објављен је у августу ове године и за сада није познато да ли се у Горкиним ставовима нешто променило након Трампове изборне победе. Посматрачи верују да ће, с озбиром на ново именовање, ипак бити принуђен да следи политику отварања према Мађарској, коју прокламује нова администрација у Белој кући.
Comments