top of page

Руски држављани и даље ће добијати визе

Чешка, Литванија, Летонија, Естонија и Словачка саопштиле су да неће обезбедити хуманитарне шенгенске визе за руске држављане, укључујући и оне који беже из Русије након Путинове делимичне мобилизације. Петер Сијарто, мађарски министар спољних послова, разјаснио је став Мађарске о том питању руској новинској агенцији ТАСС.



Мађарска ће наставити да издаје шенгенске визе које омогућавају руским држављанима да путују у земље чланице више пута. Петер Сијарто је потврдио ту одлуку владе агенцији ТАСС, у интервјуу током Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку.


Он је том приликом рекао да санкције Европске уније против Русије нити су „приморале Русију да падне на колена нити су нам приближиле мир, али су нанеле штету Европи".


Говорећи потом на исту тему мађарском Радио Кошутут, он је називао политику санкција „потпуним неуспехом“. Окривио је санкције ЕУ за високу инфлацију, веће рачуне за комуналије и више цене гаса и хране, што је, по њему, довело привреду континента у рецесију. Он је напоменуо да је Брисел на преговорима за прву рунду санкција обећао да ће казнене мере исцрпети Русију и унапредити напоре за постизање мира.


„Ово је био потпуни неуспех, јер је сада јасно да су те санкције нашкодиле Европи много више него Русији, јер су нанеле огромну штету економији ЕУ“, рекао је он.


„Нећемо одобрити ниједну одлуку која штети националним интересима Мађарске. Сигурност нашег снабдевања енергијом остаје црвена линија. Свака санкција која доводи у опасност наше снабдевање енергијом је за нас неприхватљива“, рекао је он.


Сијарто је напоменуо да је са руским колегом Сергејем Лавровом разговарао о безбедности снабдевања Мађарске енергијом и проширењу нуклеарне електране Пакш, на маргинама Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку.


„Ја ценим дијалог, преговоре, али изгледа да не деле сви ово мишљење“, рекао је он и додао да је једини министар спољних послова ЕУ који се састао са Лавровом. Он је рекао да је "жалосно што Генерална скупштина УН није успела да организује преговоре или разговоре који би могли да доведу до краја рата у Украјини".


"Веома сам разочаран. Не разумем те моје западне колеге које мисле да је дијалог лоша идеја. Мислим да, ако затворимо комуникационе канале, дипломатске канале, одустајемо и губимо наду да ће доћи до краја овог рата“, додао је он.


Он је подсетио да руски Гаспром свакодневно испоручује Мађарској 5,8 милиона кубних метара гаса, поред количина које су предвиђене дугорочним уговором земље. Мађарски резервоари сада садрже довољно гаса да покрију 41 одсто годишње потрошње, што је знатно више од упоредне стопе од 23 одсто за Европу у целини, додао је он.


Након издавања дозволе за изградњу још два блока у нуклеарној електрани Пакш, Сијарто је рекао да би рад на пројекту Пакш два могао да буде интензивиран, додајући да изградња би могла да почне на јесен следеће године, што би омогућило да блокови буду готови до 2030.


Одговарајући на питање да ли Сједињене Државе имају користи од политике санкција ЕУ, Сијарто је рекао да је „америчка економија победник због ових санкција, без сумње". Док ЕУ клизи у рецесију, америчка економија, подржана јефтиним ценама енергије, између осталих фактора, постаје конкурентнија, додао је.


„Не знам ко може да извуче званичнике ЕУ из ове изузетно неуспешне и лицемерне политике, али једно је сигурно - ове санкције штете Европи“, рекао је он.

Comentarios


bottom of page