top of page

Орбанова влада одбила разговор са известиоцем ЕП за Мађарску

Тинеке Стрик, известилац Европског парламента за владавину права у Мађарској, посетила је Будимпешту и у интервјуу за Телекс изнела своје мишљење о владавини права, замрзнутим фондовима ЕУ и проблему у реализацији програма Еразмус за мађарске студенте.



Тинеке Стрик је након посете Будимпешти изразила забринутост због "погоршања ситуације" у овој земљи, прецизирајући да притом мисли на "кампање клеветања, државну пропаганду и таргетирање наставника, судија и невладиних организација", што, према њеним речима, подстиче климу страха и контроле у ​​целом друштву.


У интервјуу за Телекс, она је критиковала мађарску владу због стварања несигурности коришћењем ванредних овлашћења којима заобилази институције попут Народне скупштине. Иако је покушала да ступи у контакт са представницима владе, њени захтеви за организовање састанака са највишим функционерима су, како је рекла, одбијени. Уместо тога, консултовала се са комесаром за основна права и Управом за интегритет, а посетила је и регионе изван Будимпеште, како би стекла ширу слику.


Тинеке Стрик је такође критиковала неефикасност поступка против Мађарске по члану 7, који траје већ шест година "без значајније акције" и изразила разочарење што упркос бројним саслушањима, државе чланице ЕУ нису дале ниједну формалну препоруку за решавање проблема кршења владавине права у Мађарској.


Напоменула је да су избегавање држава чланица да критикују једна другу и страх од разоткривања подела у Европској комисији зауставили напредак и да су многе владе усвојиле "краткорочни приступ".


Члан 7 Уговора о Европској унији предвиђа да се могу суспендовати одређена права држава чланица, али и да земље могу бити искључене из ЕУ. Процедура је предвиђена за случајеве када ЕУ једну од чланица јасно означи као кришиоца темељних вредности ЕУ, пре свега у погледу поштовања "људског достојанства, слободе, једнакости, демократије, људских права и права мањина". Санкција у таквим случајевима може бити суспендовање било ког од права које припада држави чланици, а у случају Мађарске до сада је најчешће спомињано право гласа и представљања у институцијама ЕУ.


За утврђивање да ли једна земља крши вредности ЕУ неопходна је једногласност свих чланица, док је за изгласавање санкција довољна квалификована већина. Европска унија је 2022. године условила доделу средстава из буџета Мађарској у оквиру свог механизма условљавања. Поступак по члану 7 против ове земље је у току, а покренут је након вишегодишњег изражавања забринутости због наводне злоупотребе средстава ЕУ од стране Будимпеште.


Реагујући на оптужбе мађарске владе да Европски парламент жели да укине средства мађарским грађанима, она је истакла да деловање ЕУ има за циљ да заштити мађарски народ од "концентрације моћи и корупције". Критиковала је наводну злоупотребу фондова ЕУ, за које тврди да користе "корумпираним политичарима и олигарсима, а не грађанима".


Осим веће транспарентности, потребна је и снажнија подршка мађарским покретима који се боре за владавину права, поручила је она и нагласила да би укидање садашњег замрзавања средстава ЕУ Мађарској само омогућило даљу корупцију у тој земљи. Признаје, међутим, да овај вид санкција има негативан утицај на грађане и у том контексту споменула искључење мађарских студената из Еразмус програма. Стога је позвала да се приликом примене санкција направе изузеци, како би се осигурало да млади људи могу да "осете живот у слободним друштвима, што може да промени јавно мњење".


Тинеке Стрик је нагласила да се текуће реформе, договорене између мађарске владе и Европске комисије, морају спроводити у пракси, а не само на папиру и позвала Европску комисију да заузме критичнији приступ како би осигурала "истинску независност правосуђа" и ефикасне мере за борбу против корупције. Упозорила је да ће случајеве корупције бити теже зауставити када се фондови ЕУ одмрзну, ако реформе не буду у потпуности реализоване.


Према упозорењу организације Транспаренси интернешенел (ТИ), Мађарска ризикује да изгуби више од милијарду евра из фондова ЕУ, што би могло да се деси на седници Европског савета у децембру ове године. Суспензија, повезана с неуспехом Мађарске да реши проблеме владавине права, актуелна је већ две године, али би без напретка средства сада могла бити трајно изгубљена.


Тренутно, 6,3 милијарде евра из кохезионих фондова, односно 55% из три оперативна програма, остаје замрзнуто, док је додатних 14 милијарди евра задржано у оквиру Инструмента за опоравак и отпорност (РРФ). Европска комисија као разлоге за задржавање суспензије наводи недовољне реформе Мађарске, посебно у погледу ризика од корупције и непоштовања прописа ЕУ, наводи ТИ.

Comments


bottom of page