top of page

Орбан: Срамно је да Балкан чека на ЕУ већ 15 година

Након разговора са својом италијанском колегиницом Ђорђом Мелони у Риму, мађарски премијер Воктор Орбан рекао је да је "срамно и неприхватљиво" да земље Западног Балкана чекају на проширење ЕУ већ 15 година. „Овако не сме да се ради, већ треба јасно да кажемо да или не", рекао је Орбан на заједничкој конференцији за новинаре.



Према његовим речима, Мађарска подржава предлог Италије у вези са свеобухватном европском стратегијом за развој Африке, како би се смањили миграциони притисци. Очекује се да ће популација Африке порасти за 750 милиона људи у наредних 20 година, рекао је он. 


"Европа ће или морати да смисли план за развој Африке како би Африканце задржала код куће или ће се суочити са таласима масовних миграција од којих је лоше припремљена да се брани", додао је он. 


Говорећи о функционисању ЕУ, Орбан је рекао да шефови институција у Бриселу не би требало да се бирају на партијско-политичкој основи и да неће подржати „партијски споразум“. Као премијер са најдужим стажом у ЕУ, Орбан је рекао да корен европских проблема види у одлуци председника Европске комисије из 2014. да "претвори политичко тело у политичког играча". Тај процес је трајао од тада, рекао је он. 


Орбан истиче да су тренутно три странке међу собом поделиле најважније функције, стављајући институције ЕУ на партијско-политичку основу, истакао је мађарски премијер. То је, према његовим речима, резултирало „владом и опозицијом“, што је било "супротно инклузивности која је била у корену европског идеала#. 


Сви треба да буду укључени; ниједна земља не би требало да осећа да је у мањини или опозицији, поручио је Орбан и додао да током разговора са Мелонијевом није разговарао о партијској политици, већ да су та питања закључена током прошлонедељног самита у Бриселу. Рекао је да његова странка Фидес неће бити у истој групи као „антимађарска румунска странка“. 


„Нема о чему да се преговара; нећемо седети у таквој групи”, поручио је Орбан и додао да се са својом саговорницом сложио да су обоје остали посвећени сарадњи десних партија, чак и ако не седе у истој посланичкој групи. 


Ђорђа Мелони је том приликом рекла да Италија подржава мађарски програм председавања ЕУ, са фокусом на изазове које представља демографски пад, као и на побољшање конкурентности и европских одбрамбених способности. Говорећи на заједничкој конференцији за новинаре са Орбаном, рекла је да је „нови европски приступ који је недавно уобличен“ у вези са питањима као што су заштита граница ЕУ, став против илегалне миграције и сарадња са афричким земљама, „мора бити ојачан“. Она је рекла да цени то што ће се мађарско председавање фокусирати на интеграцију Западног Балкана у ЕУ.


Један од кључних задатака који предстоје, биће ревитализација европске економске конкурентности, рекао је Петер Сијарто, министар спољних послова Мађарске након састанка са италијанским министром за европске послове Рафаелом Фитом у Риму. Сијарто је истакао да је Италија пети најважнији трговински партнер Мађарске, а мађарски извоз је прошле године вредео 8,5 милијарди евра, што је рекордан износ. Италијанске компаније, додао је он, чине 11. највећу заједницу инвеститора у Мађарској, запошљавајући 20.000 људи.

Comments


bottom of page