top of page

ОЛАФ: Мађарска предњачи у злоупотребама ЕУ фондова

Мађарска је и даље у врху листе земаља Европске уније, када је реч о преварама и неправилностима приликом коришћења средстава из ЕУ фондова, наводи се у извештају Канцеларије Европске уније за борбу против превара (ОЛАФ), који се односи на прошлу годину.



ОЛАФ је у Мађарској спровео већи број истрага и, према резултатима, ова земља се налази се на трећем месту неславне листе, заједно са Италијом, а после Румуније и Бугарске. Ситуација се, додуше, донекле поправила у односу на 2022. када је Мађарска била прва на листи, далеко испред Италије која се налазила на другом месту. У извештају ОЛАФ-а не говори се о томе које случајеве је Канцеларија ЕУ истраживала, колики је укупно процењени износ штете и које препоруке је дала надлежнима.


Познато је, међутим, да се већина препорука ОЛАФ-а односи на отплату средстава ЕУ. Прошле године је та организација у 27 земаља чланица предложила укупно више од милијарду евра одштете због превара, корупције или других незаконитих радњи.


Принцип функционисања ове канцеларије ЕУ је да, када изнесе аргументовану сумњу да је почињено кривично дело, од правосудних органа држава чланица тражи да размотре покретање судског поступка. Из саопштења ОЛАФА видљиво је да је Мађарска од 2019. до 2023. године имала највећи број нерешених предмета у којима надлежни органи још нису донели одлуку о покретању поступка. За то време, мађарско Јавно тужилаштво код 15 предмета није предузело потребне радње, у три случаја донело је одлуку да одустаје од поступка, док су оптужнице подигнуте само у два случаја.


Како наводи ОЛАФ, државе чланице нису у обавези да поштују његове препоруке у погледу покретања судских поступака. Разлог, како истичу, може бити то што ЕУ и национални органи власти различито тумаче закон заједнице, или што тужиоци не сматрају доказе о злопотребама довољним.


„Због ограничених истражних овлашћења Канцеларије ЕУ и блокада практичне природе, није увек могуће прикупити убедљиве доказе о преступима", стоји у извештају, према којем се у таквим случајевима даља истрага препушта националним властима.


ОЛАФ истражује неправилности почињене са царинама и приходима, који су извор средстава за буџет ЕУ, и њихов финансијски утицај. Од 2019. до 2023. године у Мађарској је нестало 16,51 одсто новца који је на тај начин прикупљен. Средстава нису уплаћена у заједнички буџет, јер су неке компаније пријавиле увоз мањи од реалног, истиче се у извештају ОЛАФ-а.

コメント


bottom of page