Амерички амбасадор у Будимпешти Дејвид Пресман саопштио је да је влада САД санкционисала две мађарске компаније које сарађују са Русијом.
Једна фирма је, како је објавио портал 24.ху, сарађивала са руским енергетским сектором и била укључена у планирану изградњу нуклеарне електране Пакш два, док је друга производила оружје за руску војску. Према агенцији Телекс, у питању је произвођач оружја Матрик Метал Група, која је, наводно, у ликвидацији. Ова компанија, коју води летонски држављанин Владимирс Борецкис, снабдевала је руску фирму Екитон деловима за борбене авионе Сухој и била је регистрована у стамбеној згради у осмом округу Будимпеште.
„И даље смо дубоко забринути због избора мађарске владе да ојача своје везе са Кремљом, који наставља да доводи Мађарску у зависност од руске енергије“, додао је Пресман.
Убрзо након изјаве амбасадора, амерички Стејт департмент је издао званично саопштење у којем најављује додатне санкције. Према тој информацији, кажњена је и филијала руске компаније MezhRegionStroj са седиштем у Мађарској. Реч је о грађевинској компанији укљученој у руски пројекат Восток, који има за циљ вађење и транспорт нафте из арктичког региона. Влада САД увела је санкције и овој руској фирми и њеним подружницама у свету, саопштено је у Вашингтону.
У интервјуу за портал 24.ху, амерички генерал Бен Хоџис, бивши командант војске САД у Европи, изразио је забринутост „због спољне политике Мађарске, посебно њених веза са Русијом и пријатељства министра спољних послова Петера Сијартоа са шефом руске дипломатије Сергејем Лавровом“.
Хоџис је истакао да је позитиван став бившег председника Доналда Трампа према Мађарској и Пољској произашао из његовог анимозитета према Немачкој и Француској, називајући ово „кратковидом политиком“.
„Политичке разлике су једна ствар, али када видим да се мађарски министар Сијарто стално фотографише са руским министром спољних послова Сергејем Лавровом и како од њега прима награде, то изазива озбиљне сумње у поверење“, рекао је Хоџес, уз напомену да је у Немачкој, где иначе живи, „избацивање Мађарске из ЕУ честа тема“.
Било да се ради о енергетским споразумима или о приступу Русије националним ресурсима, питање је да ли се у ЕУ заиста може ослонити на Мађарску, упитао је он.
Comments