top of page

Мађарска тужи ЕУ за две милијарде евра на име заштите границе

Поштовање одлуке Суда правде Европске уније (ЦЈЕУ) о мигрантској политици било би равно укидању заштите граница, а земља би била пуна лутајућих миграната, рекао је саветник за унутрашњу безбедност у кабинету Виктора Орбана, за ТВ М1.



„У шта би се претворила заштита граница ако би се мигранти транспортовали у кампове? Мађарска би морала да процесуира 25 одсто пријава за азил поднетих у ЕУ, што би довело до формирања мигрантских гета“, рекао је Ђерђ Баконди.


Влада, како је поручио, није вољна да то учини, "у складу са вољом својих грађана“. Будимпешта ће тужити Европску комисију како би добила одштету за 800 милијарди форинти (2 милијарде евра) за заштиту граница, додао је он.


Напомињући да је ЦЈЕУ казнио Мађарску са 80 милијарди форинти и додатних 400 милиона за сваки наредни дан непоштовања њене миграционе политике, Баконди је подсетио да је казна седам пута већа од износа који је првобитно тражила ЕК.


Мађарске и српске власти су сарађивале на потискивању миграната — који су често били насилни и носили оружје — са мађарско-српске границе, а они су се сада померили ка граници Босне и Хрватске, рекао је он.


Чињеница да су неки мигранти носили ножеве или оружје показује да илегална миграција представља претњу по безбедност округа. Европске земље тренутно траже алтернативна решења, а Италија пребацује мигранте у Албанију, истакао је Баконди.


Уједињено Краљевство је планирало да их превезе ваздушним путем у Руанду, али чим је влада одустала од те идеје, "поплава миграната је одмах поново кренула преко Ламанша“, приметио је он.

Comments


bottom of page