top of page

Мађарска полиција привела 3.700 миграната у овој години

Број илегалних прелазака границе између Мађарске и Србије значајно је порастао последњих недеља у поређењу са ранијим трендовима, али није претерано висок, рекао је главни саветник мађарског премијера за безбедност Ђерђ Баконди, гостујући на телевизији М1.



Власти су прошлог викенда ухапсиле седамдесет људи, од почетка године је приведено више од 3.700 миграната који су нелегално прешли границу, истакао је главни саветник мађарског премијера за унутрашњу безбедност. То указује да постоји одређени повратни ток, иако је српска полиција истиснула кријумчарске банде, додао је он.


Неке групе за кријумчарење људи на хрватско-босанској граници вратиле су се покушајима да кријумчаре мигранте преко Мађарске, рекао је он и објаснио да је ова рута важна за трговце људима јер, долазећи у овом правцу, мигранти морају да прелазе мање граница ка западној Европи него ако крену балканском рутом.


Влада пажљиво прати информације о илегалним миграцијама које долазе са грчко-турске границе и спремна је да настави да штити границу чак и под тежим околностима, рекао је Баконди.


„У међувремену, све више европских земаља планира да пооштри своју имиграциону политику. Поново је уведена гранична контрола на данско-шведској граници како би се спречиле мигрантске криминалне групе које долазе из Шведске да почине злочине на данској територији. Велика Британија и Немачка такође планирају да пооштре своју имиграциону политику", истакао је он и додао да многе европске земље сада увиђају да имају превише миграната који примају њихове бенефиције.


Истовремено, јавност постаје политички нестрпљива гледајући многе злочине и терористичке нападе које су починили мигранти у последњих десет година, што се одразило на резултате овогодишњих европских парламентарних избора, каже он и додаје да је потврђен негативан аспект миграција, о коме је мађарска влада од 2015. године „више пута и сасвим јасно говорила”.


Гледање на илегалну миграцију пре свега као на безбедносно, а не само као на социјално питање, постаје преовлађујуће међу државама чланицама, истакао је Баконди и закључио да, упркос изостанку мера за решавање овог проблема на форумима ЕУ, земље чланице појединачно планирају националне мере за заустављање миграције.

Comments


bottom of page