Мађарска неће подржати пријем Косова у Савет Европе
- Glas Pešte
- Sep 18, 2024
- 3 min read
Министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто изјавио је да Будимпешта неће подржати чланство такозваног Косова у Савету Европе (СЕ). Он је истакао да је став Мађарске у вези са чланством тзв. Косова у СЕ јасан од раније и да Будимпешта жели мир, стабилност и безбедност у региону Западног Балкана, пренели су мађарски медији.

„Навијамо за успех дијалога Београда и Приштине, али сматрамо да том дијалогу не доприноси то да се Косово кандидује за чланство у међународним организацијама. Мађарска неће подржати да се Косово прими у Савет Европе“, рекао је Сијарто.
Односи Приштине и Будимпеште, као и чланство тзв. Kосова у Савету Европе били су претходно тема разговора приштинске Kомисије за спољне послове и дијаспору са амбасадором Мађарске на Белом Божиком. Том приликом је председница Kомисије Арбереша Kриезиу-Хисени затражила помоћ за чланство Kосова у СЕ, будући да Мађарска тренутно председава ЕУ.
„Разговарали смо о односима Kосова и Мађарске, али са посебним акцентом на чињеницу да Мађарска већ председава ЕУ. Било је речи и о питању чланства Kосова у Савету Европе и ставову који је Мађарска заузела у овом процесу. Идеја је да пронађемо заједнички језик и да их натерамо да схвате колико је важно гласати за чланство Kосова, јер се овде не бавимо само питањем које има везе конкретно са Kосовом, већ је веома важно да Kосово постане чланица Савета Европе и због чињеница да то увелико утиче на повећање стабилности у земљама Западног Балкана, а потом и у самој ЕУ”, рекла је Kриезиу-Хисени.
Она је истакла да је из Приштине упућен позив министру спољних послова Мађарске да посети Kосово.
„Намеравамо да повећамо сарадњу са Мађарском и на међупарламентарном нивоу, стога смо упутили позив колеги у Будимпешти и очекујемо да ће посетити Kосово до краја ове године”, додала је она.
Одбијањем да подржи пријем тзв. Косова у СЕ, Мађарска је остала доследна свом досадашњем ставу о том питању. У априлу ове године, министар спољних послова Србије Ивица Дачић рекао је после разговора са његовим мађарским колегом Сијартом, да ће Будимпешта гласати против чланства Приштине у СЕ.
Дачић је тада додао да је свом саговорнику пренео да се Србија доследно залаже за деескалацију, очување мира и стабилности у региону, као и поштовање раније договорених споразума.
„Министар Сијарто ми је поновио да је Мађарска заинтересована за успех дијалога Београда и Приштине, али стална намера Косова да се придружи међународним организацијама не помаже овом процесу. Он је потврдио да ће Мађарска гласати против чланства Косова у Комитету министара Савета Европе и неће подржати резолуцију о Сребреници у УН, нити било какав предлог који би довео до даље ескалације тензија у региону“, навео је тада Дачић.
Убрзо након тога, неколико мађарских војника, који се на Косову и Метохији налазе у оквиру мисије Кфора, било је рањено прошлог пролећа, приликом сукоба у општини Звечан. Тим поводом је Сијарто рекао да је Мађарска заинтересована за мир у свом суседству, на Западном Балкану.
"Заинтересовани смо за мир, између осталог, и због тога што стотине наших војника служе на Косову и у Босни и Херцеговини. Мађарски војници који служе у Кфору на Косову под италијанском командом распоређени су у насељу Звечан. Мађарски војници су обављали своје дужности у складу са наредбом коју су добили, при чему је неколико њих рањено. Медицинску негу рањених мађарских војника пружили су им Кфор и Оружане снаге Мађарске", истакао је он након овог инцидента.
Непосредно пре него што је Мађарска преузела улогу председавајућег Европске уније (ЕУ), Будимпешту је посетио Бесник Бислими, заменик косовског премијера. Његов домаћин Петер Сијарто је тада рекао да Мађарска у својству председавајућег ЕУ, "обећава чврсту подршку стабилности, миру и развоју на Западном Балкану“. Он је истакао хитност убрзане интеграције региона у ЕУ, наводећи његов потенцијал да оснажи стагнирајућу Европску унију.
„Мађарска ће учинити све што је могуће током свог председавања ЕУ да допринесе стабилности, миру и развоју Западног Балкана, препознавајући комплексност региона, али се залажући за европску интеграцију као заједничко тло", рекао је Сијарто након овог састанка, не спомињући притом сталне притиске Приштине да Мађарска промени свој став о њеном пријему у СУ.
Мађарска је незавосност Косова признала 19. марта 2008. године, а непосредно након тога отворила је и своју амбасаду у Приштини. Међутим, упркос томе, Петер Сијарто је у јануару 2023. рекао да ће Мађарска гласати против приступања Косова европским организацијама док се не постигне договор са Србијом. То обећање је и испуњено, па је у априлу прошле године Мађарска је заједно са Азербејџаном, Јерменијом, Кипром, Грузијом, Румунијом, Србијом и Шпанијом гласала против одобравања чланства Косова у Савету Европе.
Kommentare