Крајем године нуклеарни блокови у Пакшу
- Glas Pešte
- Jul 17, 2024
- 2 min read
Русија и Мађарска планирају да до краја ове године почну радове на изградњи енергетских блокова у нуклеарној електрани Пакш-2, саопштила је данас прес-служба инжењерског одељења државне корпорације Росатом, након састанка генералног директора компаније Алексеја Лихачова и мађарског министра спољних послова Петера Сијарта у Турској.

Напомиње се да су стране констатовале висок ниво имплементације пројекта НЕП Пакш-2, који је постигнут захваљујући заједничком ефикасном раду са мађарским наручиоцем на изградњи будућих блокова изграђених по руском дизајну нуклеарних електрана генерације III+.
„Планови су да радови на изградњи самих нуклеарних блокова почну до краја ове године. Планирано је да пре краја јула на градилиште буде испоручен уређај за локализацију растопљеног метала, први велики терет који ће у Пакш стићи из Русије”, наводи се у саопштењу, преноси РИА Новости.
Како је саопштено, на градилишту НЕ Пакш-2 завршена је изградња антифилтрационе завесе у дужини од 2,7 километара, почињу радови на учвршћивању тла, грађевинари ће крајем јула почети да ископавају земљу од копа до пројектованог нивоа од 27 метара, изводе се грађевинско-инсталатерски објекти. Паралелно са тим, предузећа Росатома производе компоненте нуклеарног острва будућих енергетских блокова. Крајем априла 2024. године у фабрици АЕМ Technologies код Санкт Петербурга у Колпину почела је производња реакторске коморе блока број 5 .
Једина нуклеарна електрана у Мађарској, Пакш, налази се 100 километара од Будимпеште и пет километара од града Пакша. Тренутно производи скоро половину електричне енергије у Мађарској, а планираним пуштањем у рад два нова блока, Пакш очекује се да ће се овај удео удвостручити. За Мађарску је нуклеарна енергија начин да осигура своју енергетску безбедност, што је више пута истицало руководство ове земље.
Европска унија је крајем јуна ове године писмено одобрила изузеће пројекта нуклеарне електране Пакш-2 од било каквих санкција. Сада компаније из ЕУ не морају да добијају дозволу од регулатора, а европске владе не могу да спрече њихове компаније да учествују у пројекту, рекао је тада Сијарто.
Comments