top of page

ДК: Зашто је Мађарска узела од Кине милијарду евра кредита?

Опозициона Демократска коалиција (ДК) поднеће захтев Центру за управљање државним дугом за информације о условима зајма од милијарду евра, који је влада недавно подигла од Кине.



Ласло Варју, заменик лидера ДК, рекао је на онлајн конференцији за новинаре да влада „настоји да сакрије“ за шта жели да искористи огроман новац и наговестила је да ће мађарски порески обвезници деценијама отплаћивати зајам.


„Не знамо коју камату ћемо морати да платимо на кинески зајам“, рекао је он и додао да је нејасан и рок зајма. „Не знамо ни која компанија Фидесових милијардера ће од тог новца имати користи“, додао је Варју.


Давањем зајма, Кина ће Мађарску учинити „зависном, не само у економском већ и у политичком смислу“, рекао је Варју и изразио сумњу да је у питању "пљачка".


Узимање зајма од Кине је сјајан доказ да су владине мере штедње доале веома мале ефекте у државним приходима, па ће држава због празне касе она узимати све више кредита и уводити све већу штедње, рекао је Варју.


Мађарска је узела позајмицу од милијарду евра, што је до сада њен највећи кредит и то од три кинеске банке, наведено је на сајту владине агенције за кредите. Кредит, који су јој дале Кинеска развојна банка, Извозно-увозна банка Кине и мађарска филијала Банке Кине, у потпуности је повучен 19. априла и мора да буде отплаћен у року од три године, пренео је Политико. Влада у Будимпешти није непосредно објавила споразум, већ је то јуче први пут објавила мађарска пословна публикација Портфолио, а потом је потврдила и владина агенција.


До значајног задуживања дошло је у тренутку док Будимпешта продубљује своје везе са Пекингом, оцењује бриселски портал. Кинеске компаније, попут произвођача електричних аутомобила БИД или технолошког гиганта Хуавеј, до сада су уложиле укупно око 16 милијарди евра у земљу, рекао је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто.


Уговор о зајму омогућава финансирање инвестиција, између осталог, у инфраструктуру и енергетски сектор, саопштила је владина агенција публикацији Портфолио. Трансакција одржава однос јавног дуга према БДП у оквиру горње границе од 28,9 одсто, додала је владина агенција.


Сијарто је у мају најавио и низ заједничких инфраструктурних пројеката са Кином, укључујући брзу железницу до аеродрома у Будимпешти, теретну железничку линију око мађарске престонице, нафтоводе између Мађарске и Србије и нуклеарну сарадњу.

Comentarios


bottom of page