Будимпешта задовољна повратком Трампа у Белу кућу
- Glas Pešte
- Nov 6, 2024
- 3 min read
У Будимпешти је победа Донална Трампа на председничким изборима у САД примљена са нескривеним одушевљењем, што и не чуди, ако се има у виду да је премијер Виктор Орбан отворено навијао за Трампа током кампање и да је протеклих година често изјављивао како прижељкује његов повратак у Белу кућу.

Мађарски лидер, који је успоставио чврсте везе са Трампом још за време његовог претходног мандата, честитао му је нову победу, оценивши тај успех као „спектакуларан" и „највећи повратак у западној политичкој историји“.
Говорећи о свом фавориту, Орбан је на видео-снимку објављеном на Фејсбуку, рекао да се нови-стари амерички председник најпре суочио са затвором и конфискацијом имовине, касније и са оптужбама за покушај убиства и да је победио упркос томе што се „цела медијска машинерија САД окренула против њега“. Оценио је да је то велико охрабрење свима „који верују у вољу, борбу, истрајност и наду у светски мир“.
"Надали смо се да ће почетком ове године промировне снаге постати већина у западном свету до краја године и да ће поразити проратни табор, а сада постоји велика шанса да се то и постигне", рекао је Орбан и изразио наду да ће промена у Белој кући поспешити развој економије и да ће се америчко-мађарски односи „вратити у своју златну еру“.
Напоменуо је и да постоји низ планова које Мађарска може да спроведе заједно са председником Трампом у наредним годинама.
Два дана уочи америчких избора, Орбан је рекао да, уколико Трамп победи, Европа не може остати "проратно оријентисана". Он је тада у интервјуу за мађарски државни радио Кошут, истакао да ЕУ не може сама да поднесе терет руског рата против Украјине, у који је Европа "неодговорно увучена" и да ће Европљани морати да се "прилагоде ситуацији". Поновио је своје раније изнето очекивање да ће до краја године услови у свету бити другачији и да ће те промене уследити победом Доналда Трампа. Према његовим речима, промениће се и однос према миграцијама и родним питањима.
Због своје досадашње подршке новом-старом америчком председнику, Орбан је често био на мети критика америчког амбасадора у Будимпешти Дејвида Пресмана, а јавне прекоре је неколико пута добијао и од сада већ бившег председника Џоа Бајдена. То је утицало и да мађарско-амерички односи доживе свој најнижи ниво у новијој историји.
Мађарски премијер је недавно признао да су његови људи укључени у Трампове активности на писању програма, а двојица лидера нису последњих година пропуштала прилику да похвале један другог. Орбан је такође подржао Трампа и у време његове кандидатуре 2016. године, када је први пут победио на председничким изборима.
„Одлука америчких бирача даје нам добре наде да би политичка сарадња између Сједињених Држава и Мађарске поново могла да дође у врхунску форму“, навео је министар спољних послова Петер Сијарто на Фејсбуку, након проглашења резултата америчких избора.
Он је истакао да су билатерални политички односи били на врхунцу током првог председавања Доналда Трампа, када су „дијалог и разговори били у фокусу напора усмерених на решавање сукоба који су угрожавали глобалну безбедност“. Имамо сличне ставове о миру, илегалној имиграцији и заштити породице, рекао је Сијарто.
Међутим, за разлику од политичара, мађарско финансијско тржиште је дан након избора у Америци реаговало негативно, па је форинта пала на најнижи ниво у односу на долар у последњих неколико година. Према информацијама из окружења, све регионалне валуте, попут чешке круне или пољског злота, тренутно се боре са губитком своје вредности, јер је оснажен долар за њих лоша вест.
Америчка валута је претходно била на историјском врхунцу у односу на форинту 8. октобра 2022. године, због економских потешкоћа након енергетске кризе и почетка рата у Украјини. Евро данас такође бележи своју највишу вредност у односу на форинту, у протекле две године. Последњи пут је валута ЕУ била јача од мађарске у децембру 2022, када је евро вредео 418 форинти, док је сада његова вредност само шест форинти мања него у то време.
Comments