Аустрија и Белгија за одузимање права гласа Мађарској у ЕУ
- Glas Pešte
- Jun 5, 2024
- 2 min read
Аустрија је подржала позив Белгије да се настави са процедуром за одузимање права одлучивања Мађарској у ЕУ, и то уочи почетка њеног шестомесечног председавања Саветом ЕУ који почиње у јулу.

“Очекујемо да свих 27 чланица у потпуности поштује принципе на којима се заснива наша заједничка Унија“, рекао је портпарол аустријског Министарства спољних послова за бриселски Политико и додао да то посебно важи за предстојеће председавање ЕУ.
“Имајући то на уму, подржавамо ригорозан наставак поступка по члану 7 против Мађарске,” рекао је он.
Белгија, тренутни председавајући Саветом ЕУ, позивала је владе држава чланица ЕУ да размотре наставак поступка по члану 7 Уговора ЕУ који би омогућио одузимање гласачких права Мађарској унутар Уније.
Белгијска министарка спољних послова Ађа Лабиб рекла је раније у интервјуу за тај лист да би „требало ићи до краја“. „Мислим да би требало да имамо храбрости да доносимо одлуке и да идемо право до краја и да до краја активирамо члан 7, који предвиђа крај права вета“, рекла је она.
Тврди да је дошло време за „тренутак истине“ и да су потребни политичка храброст и воља. „Ако будемо ишли до краја са тим механизмом, он мора да функционише. Ако не буде функционисао, морамо га реформисати. То је будућност ЕУ,“ рекла је белгијска министарка спољних послова.
Европски парламент је покренуо прву фазу поступка по члану 7 против Мађарске још 2018. године, због назадовања у владавини права, али је тај процес блокиран. Европска Комисија блокирала је у децембру 2022. године 22 милијарде евра из кохезионих фондова ЕУ намењених Мађарској, наводећи низ мера које је потребно спровести да би се новац нашао на рачунима Будимпеште, међу којима су кључне оне које се односе на јачање независности правосуђа.
Поред тога, Мађарској је ускраћено и више од 10 милијарди евра у зајмовима и јефтиним грантовима, за чију исплату је условљена усвајањем низа антикорупцијских мера. Међутим, крајем прошле године ЕУ Комисија је ипак одблокирала више од 10 милијарди за Мађарску, након што је Будимпашта именила део закона који се односи на јачање Националног судског савета и Врховног суда.
„Укупно, износ који је ускраћен Мађарској у овом тренутку износи 21 милијарду евра,“ навела је тада ЕУ Комисија у саопштењу. То је изазвало негодовање ЕУ Парламента, који сматра да није довољно учињено да би новац био одблокиран.
Kommentarer