Покушаји Мађарске и Словачке да укључе ЕУ у њихов спор са Украјином нису успели, пошто је Европска комисија (ЕК) одбила да стане иза захтева те две земље упућеног Кијеву, да одустане од санкција које је недавно увео руској нафтној компанији "Лукоил".
Комесар ЕУ за трговину Валдис Домбровскис рекао је за Фајненшел тајмс (ФТ) да ће Бриселу бити потребно више времена за прикупљање доказа и процену правне ситуације. На састанку трговинских званичника земаља чланица ЕУ, 11 земаља подржало је став Домбровскиса, а ниједна није стала на страну Будимпеште и Братиславе, рекла су три неименована дипломатска извора за ФТ.
Један од извора је навео да трговински споразум са Украјином укључује безбедносну клаузулу која би могла да дозволи прекид снабдевања. Званичници у Кијеву инсистирају на томе да кроз нафтовод тече иста количина нафте као и раније, захваљујући другим руским компанијама.
Мађарској и Словачкој одобрена су изузећа од забране увоза руске нафте која важи за земље ЕУ након почетка руске инвазије на Украјину у фебруару 2022. године, али недавна одлука Кијева да заустави транзит производа "Лукоила" из Русије кроз нафтовод "Дружба" могла би да смањи испоруке Мађарској и Словачкој, саопштили су званичници две земље.
Мађарска и Словачка су због тога писале ЕК, која се бави трговинском политиком ЕУ, тражећи од ње да отвори консултације у оквиру трговинског споразума са Украјином. Руска нафта чини од 35 до 40 одсто укупне нафте која се прерађује у јединој рафинерији у Словачкој. Производи од те нафте извозе се и у Украјину и многе земље централне Европе.
Уколико Словачка не буде у могућности да увози из Русије, то би имало огроман утицај, рекао је дипломата ЕУ. Словачки председник Петер Пелегрини рекао је да ће бити "приморан да реагује", уколико Украјина не промени став о "Лукоилу". Он је напоменуо да Словачка помаже Украјини у резервама гаса и снабдевању електричном енергијом.
Нафта "Лукоила" која пролази кроз гасоводе у Украјини чини око 25 до 30 одсто од укупног увоза нафте у Мађарску.
תגובות