top of page

Држава кажњава опозиционе странке

Опозиционим странкама, надлежни државни органи изрекли су веома високе новчане казне због тога што су током прошлогодишње предизборне кампање примале и користиле новац из иностранства. Државна ревизорска служба Мађарске (АС) одредила је казну од 500 милиона форинти (1,3 милиона евра) левичарским странкама, чланицама прошлогодишње изборне коалиције, сазнаје провладин лист "Мађар немзет".



Износ од око 260 милиона форинти (700.000 евра) страног новца, који је откривен у првом кругу истраге, класификован је као незаконито примљен, па ће морати да буде исплаћен држави, на име казне која би требало да буде равноправно подељена између шест странака коалиције. То значи да ће казна износити 43,5 милиона форинти по странци (Демократска коалиција, МСП, Дијалог, ЛМП, Моментум, Јобик).


Скандал у вези са финансирањем кампање избио је прошлог августа, када је бивши кандидат за премијера Петер Марки-Зај у једном интервјуу споменуо да је Покрет за све Мађаре (МММ), који је он основао, добио више милиона долара од Сједињених Држава Државе у јуну, након парламентарних избора одржаних у априлу. Према речима бившег заједничког кандидата опозиције, тај новац је помогао да се плате рачуни преостали након кампање.


Након што је случај избио у јавност, опозиционе странке које стоје иза Петера Марки-Заја, тврдиле су да немају сазнања о томе да амерички новац долази у МММ. Ипак, ако се докаже супротно, шест странака укључених у прошлогодишњу изборну коалицију могле би бити кажњене са 3,2 милијарде форинти (9 милиона евра) због незаконитог страног финансирања.


Истрага АС-а показала је да је удружење Петера Марки-Заја потрошило скоро 1,7 милијарди форинти током предизборне кампање. Делимичан извештај ревизорског тела даје више од сто примера који показују да је новац, углавном из иностранства, трошен на кампање левичарских партија. Утврђено је да су ДК, Јобик, Моментум, МСП, ЛМП и Дијалог "игнорисали своје јавна обећања да не прихватају страна средства за изборне кампање, заобилазећи закон када је реч о финансирању коалиције".


Преко 1,8 милијарди форинти долара пребачено је на левицу преко лобистичке организације америчке групе Акција за демократију, коју води бивши сарадник премијера Ференца Ђурчања, Давид Корањи. Пошто је сматрала да је суверенитет земље био угрожен америчким новцем, Канцеларија за заштиту устава (АХ) такође је покренула истрагу. Касније објављени извештај тајне службе такође наводи да је Акција за демократију не само донирала покрету Петера Марки-Заја новац, већ је уплаћивала помоћ и издавачу опозиционог листа. Како се наводи, највећи део новца примила је фирма ДатАдат, повезана са породицом бившег социјалистичког премијера Гордона Бајнаија.


Недавно је на видело изашао нови обавештајни документ са којег је скинута ознака тајности, а који открива да је левичарским партијама поред америчке Акције за демократију, помагала и швајцарска фондација, и то износом од скоро милијарду форинти (2,6 милиона евра). Швајцарски трансфери су обављени у неколико рата између септембра 2021. и фебруара 2022. Пореска управа (НАВ) истражује овај случај због сумње да је почињена буџетска превара, као и прање новца и коришћење фалсификованих приватних докумената, по пријави ОТП банке.


Како би убудуће спречила ову врсту финансирања, мађарска влада уводи нови закон о повећању транспарентности финансирања избора и оснива Канцеларију за заштиту суверенитета, што је већ наишло на оштре критике Савета Европе и институција за заштиту људских и грађанских права.

Comments


bottom of page